Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Plakat_Strojne2016

 

ARTYSTA NIESPODZIANKA – laureat m.in. pierwszej Nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Nagrody im. Wojtka Bellona. Na gruncie lubelskim współpracował m.in. z teatrem Gardzienice oraz teatrem Grupa Chwilowa. Jego występ zakończy 1-szy dzień Przeglądu.

AKSAK BALKAN TRIO – czyli projekt trójki muzyków zespołu Čači Vorba, koncentrujący się wokół muzyki bałkańskiej. Maria Natanson, Piotr Majczyna i Robert Brzozowski – zabiorą nas w podróż od słonecznego Adriatyku przez melancholię przedmieść Bukaresztu do zawadiackich piosenek z portowych dzielnic Salonik.


* * *

BLOK BIESZCZADZKI – czyli 2 Zakapiorów i fascynat gór z Chełma

Jarosław Buczek – „gitara i góry na zawsze”- obiecał sobie jeszcze w liceum. Dotrzymując słowa zabierze nas na muzyczną wędrówkę po Bieszczadach, w której oprócz repertuaru autorskiego usłyszymy m.in. teksty Wojtka Bellona czy Wiesławy Kwinto-Koczan „Wuki”.

Roman „Łabi” Dobrowolski – gitarzysta, autor tekstów - zarówno nostalgicznych, jak i prześmiewczych; sumiasty wąs, blond czupryna, zadziorny uśmiech, naturalny sposób bycia i strona 63 w albumie Twarze Bieszczadu.

Andrij Kirym – człowiek-legenda; rzeźbiarz, tekściarz, muzyk, historyk. Niezrównany gawędziarz, humorysta, znawca szlaków i dusz ludzkich.

* * *

Ryszard Borkowski - wielokrotny laureat wielu ogólnopolskich festiwali, m. in.: Festiwalu Pieśni Prawdziwej, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Spotkań Zamkowych w Olsztynie czy Festiwalu Pieśni Morza w Giżycku. Prócz twórczości autorskiej – poetyckiej i muzycznej ma w swym repertuarze utwory całej plejady artystów – Wysockiego, Okudżawy, Cohena czy Sinatry... Na V Strojnym w biel zagra w duecie z Klarą Kistelską.

CHODU - Powstali prawdopodobnie w 2008 roku, choć źródła, które o tym mówią nie są sprawdzone… Grupa tworzy utwory skupione wokół tzw. "krainy łagodności", a więc: poezję śpiewaną, piosenkę turystyczną oraz żeglarską. Mają również w repertuarze pieśni łemkowskie i ukraińskie. Są laureatami kieleckiego festiwalu Przy Kominku oraz imprez lubelskich: Bakcynaliów i "Strojne w biel".

Cybul & Marcepan – czyli Janusz Skwira i Marcepan Dzierzgowski, trzon grupy „NA ODLEGŁOŚĆ”. Cybul - bard uliczny. Autor tekstów i muzyki. Oscyluje w gatunkach od rocka przez piosenkę autorską do protest songu. Laureat m.in. Bazuny 2009 czy toruńskiego Lochowiska 2008 (wyróżnienie za teksty). Marcepan - gitara elektro- klasyczna, wokal, autor tekstów i muzyki, aranżacje, menadżer zespołu, człowiek z Bieszczad i centralnej Polski, wędrowny artysta uliczny,miłośnik gór i wymarłej kultury łemkowskiej i bojkowskiej.

GWIAZDY Z ZAGRANICY – reaktywacja grupy, która obiecała, że więcej nie będzie i słowa przez 2 lata dotrzymała. Drugie miejsce Bakcynaliów 2010, Nagroda Publiczności Bakcynaliów 2011 oraz VII Wrocławskiego Przeglądu Kultury Studenckiej. Oczarują rockowym graniem, poezją krzyczaną i elokwencją zapowiedzi – gdyż to właśnie oni będą konferansjerami podczas pierwszego dnia V Strojnego w biel.

Jacek Kadis - pomysłodawca i organizator Cyklicznych Spotkań z Twórczością Bardów BARDOGRAJKA. Laureat m.in.: Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA (Warszawa – Złota Piątka), Studenckiego Festiwalu Piosenki (Kraków - Finał), Jesieni z Poezją (Świdnik - I Nagroda). Wystąpi w duecie z gitarzystą Jakubem Tarnawskim.

Monika Krajewska - Woźniak – związana z lubelskim „Klubem Dobrej Piosenki” Jana Kondraka oraz Akademickim Chórem Politechniki Lubelskiej. Laureatka m.in. I nagrody - Ogrody Piosenek 2005 Lublin czy II nagrody w konkursie OKR (Lublin) w kategorii Poezja Śpiewana 2004. Wykonuje utwory z kręgu piosenki poetyckiej, jazzu, bossanovy oraz muzykę żydowską.

Andrzej Samborski & Piotr Czyżowski: Andrzej „AS” Samborski - twórca krótkich form, tłumacz i krytyk poezji, który jak sam mówi ma szczęście mieć kompozytora muzyki – Piotra Czyżowskiego. Muzyk „wymusza” na Poecie by ten „wydłużał” swe utwory, Poeta sprawia, że liczba kompozycji wciąż wzrasta.

Piotr Selim: specjalista od wzruszeń Lubelskiej Federacji Bardów. Pianista, kompozytor, wokalista, aranżer… Laureat m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Łaźni w Radomiu, Spotkań Bardów we Włocławku, Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów SMAK w Myśliborzu, Oranżerii w Radzyniu Podlaskim, Spotkań z Piosenką Autorską w Biłgoraju…

Angelika Charycka & Paweł Seta czyli SETA CHARYCKA: wedle szeroko rozpowszechnionej definicji jest to ilość alkoholu jaką można przyjąć podczas ich występu… „Zagapieni na życie” uraczą nas potężną dawką humoru, piosenkami Kabaretu Starszych Panów czy szemranymi balladami przedwojennej Warszawy.

Katarzyna Szczepaniak z Zespołem - poetycko: laureatka III miejsc w konkursie literackim „Moja górska legenda” (Cisna 2012), „Wolność dla wiersza” (Lublin 2012) "Strojne w Biel" (Lublin 2014). W lutym 2013 r. uzyskała tytuł Artysta Miesiąca przyznawany przez Wydawnictwo Warsztat Bajkopisarski NIC z Przemyśla. W ubiegłym roku zdobyła pierwsze miejsce w Konkursie Piosenki IV Strojnego w biel dlatego też jej recital otworzy 2 dzień Przeglądu.

Tomasz Rokosz - polonista, kulturoznawca, muzyk, aktor, reżyser. Pasjonat gór, fotografii i astronomii. Tekściarz, kompozytor, multiinstrumentalista. W pracy naukowej zajmuje się tematem modyfikacji tradycyjnego folkloru. Zainteresowania naukowe połączone z talentem muzycznym zaowocowały m.in. płytą Się Gra, która uzyskała najwyższe wyróżnienie w kategorii Folkowy Fonogram Roku 2000 oraz reprezentowaniem Polski w Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej w Słowenii - jako przedstawiciel II Programu Polskiego Radia).

Jakub Zuckerman - Pieśniarz, tłumacz i autor tekstów. Student drugiego roku dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z początku Puławianin, potem Lubelak, teraz Krakus stale szuka swojego miejsca na świecie. W swoim repertuarze oprócz własnych piosenek, śpiewa także autorskie tłumaczenia utworów Jaromira Nohavicy.

SPOTKANIE Z POETĄ - Stach Żurek - poeta, publicysta, historyk, krytyk literacki... Należał m.in. do Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy czy zespołu redakcyjnego Kameny. Debitował w 1969 r. wierszami w Kulturze i życiu (nr 27). Laureat m.in. III nagrody w konkursie im. H. Poświatowskiej. Autor tomów poezji: Watra (poema bieszczadzkie), Taka mała Wigilia, Bieszczady (przewodnik poetycki) - z opracowaniem graficznym Autora, Nic się nie stało, Powstanie Warszawskie (odłamki poematu), Nauzykaja. Donikąd i innych.

- - - opowiedz

Bieszczady: połoniny światłem

kołysane w gęstej trawie

wzroku gdy przełęcz zasypana

snem śniegiem nocy i przejść

to las wyłamać - opowiedz

znad wierchów wiatr

który nam życie przepędził

jakby to była mgła co ścieżki

włóczęgi tuli we mchach: w naszej

pamięci a na skórze czuły

ślad: czerwony cień

gałęzi - opowiedz

bieszczady opowiedz

po szum prutu czeremoszu

jak zapisane w źródłach potoków

jak mówią o tym pasterskie ognie

zwane watrą - co płoną w oczach

i patrzą - - -