Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

FUNDACJA KULTURALNO - ARTYSTYCZNA "TESTUDO"

KRS: 0000602286, NIP: 9462658394, REGON: 363971739

Bank BGŻ BNP Paribas S.A. 59 2030 0045 1110 0000 0424 5800

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Statut Fundacji

 

 

 

Lubelski Przegląd Piosenki „Strojne w biel” czyli Zima z Bazuną organizowany jest przez Fundację "Testudo". Osoby tworzące fundację przez wiele lat były animatorami kultury zarówno w Lublinie jak i na terenie województwa lubelskiego. Lwią część wcześniejszych inicjatyw możecie państwo prześledzić na: http://galeria-amw.blogspot.com/. Działalność obejmowała m.in. organizację koncertów, wernisaży, plenerów czy wieczorów autorskich. Mamy też na swoim koncie dwa niezależne cykle związane z kulturami świata, szereg konferencji naukowych o tematyce historycznej i kulturoznawczej oraz współorganizację takich wydarzeń jak Miasto Poezji czy Noc Kultury. W efekcie połączenia sił powstała Grupa "Testudo" obecnie przekształcona w Fundację Testudo oraz Dom Pracy Twórczej w Siedliszczu.

 

W tym roku Gospodarzem i Współorganizatorem VI Lubelskiego Przeglądu Poetyckiego "Strojne w biel"  jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie mieszczący się przy ul. Dolna Panny Marii 3 (http://www.wok.lublin.pl/).

 

Festiwal ma podtytuł „Zima z Bazuną”. Rozmaitymi kolejami losu stało się tak, że lubelski Przegląd ma zaszczyt wywodzić się z najstarszego polskiego festiwalu piosenki turystycznej: Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „Bazuna”.

Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno - Artystyczne „Bazuna” zajmuje się działalnością na rzecz twórczości muzycznej o tematyce turystycznej. Za podstawowy cel wzięło upowszechnianie kultury i sztuki studenckiej, ludowej, marynistycznej... Z czasem objęło także promowanie oraz wspieranie akcji kulturalnych i artystycznych młodych ludzi związanych z poezją śpiewaną oraz piosenką turystyczną.                                                                              Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA odbywa się od 1971 r. Pomysłodawcą festiwalu był Edmund Kadłubiński. Jest to impreza wędrowna  – przemieszczająca się po miejscowościach Kaszub i Pomorza Gdańskiego. Jej jubileuszowa, 40 edycja (czerwiec 2012) odbyła się w Przywidzu.  Przegląd cieszy się niesłabnącą popularnością. Pomimo 40-letniej historii przyciąga rzesze ludzi związanych z muzyką turystyczną i poezją śpiewaną, która z kolei dzięki tym ludziom ewoluuje. Początkowo był to sceniczny obraz turystyki szlaku, obecnie stanowi prezentację szerokiego kręgu różnorodnych muzycznych form artystycznych.                                                       Nazwę przyjął festiwal od instrumentu. BAZUNA - to tradycyjny kaszubski instrument muzyczny dęty (aerofon). Ma on wydłużony, stosunkowo wąski kształt trąby. Tubę wykonuje się z konarów lub nie mających rozgałęzień pni młodych drzew (olchy, brzozy, klonu, lipy, wierzby) o długości 95 cm do 165 cm natomiast ustnik z drewna sosnowego. Powstawanie: Z drewna usuwano korę, rozcinano je wzdłuż na dwie połowy, które wydrążano od środka. Następnie połówki zespalano przy pomocy specjalnych obręczy, splecionych np. z wikliny, witek wierzby, korzeni sosny. Czasem używano obręczy metalowych (mosiężnych, brązowych czy srebrnych). Bazuna pełniła funkcję sygnalizacyjną (służyła do porozumiewania się pastuchów i rybaków), muzyczną a także ceremonialną, magiczną

„OTPPS Bazuna” doczekał się festiwali – córek. Organizują je ludzie związani z Stowarzyszeniem Bazuna oraz organizacją pomorskiego festiwalu. Od 2010 roku odbywają się Wdzydzkie Dni z Bazuną we Wdzydzach Kiszewskich. Także od 2010 r. w Poznaniu ma miejsce Poznański Przegląd Piosenki Pozytywnej „Jesień z Bazuną”. W roku 2012 Bazuna trafiła także do Lublina jako Lubelski Przegląd Poetycki „Strojne w biel” czyli Zima z Bazuną.